کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین
کلاس آنلاین
نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین

معیار در ارزشیابی مستمر چیست

امروزه به علت تغییرات بسیار زیادی که در عرصه ی آموزش و پرورش بوجود آمده است نمیشود تنها معیار سنجش دانش آموزان را با نمره ی نهایی در نظر گرفت بنابراین میزان سنجش داش اموزان ارزشیابی کل طول سال میباشد. یعنی بر اساس نوع فعالیت دانش اموزان در طول سال مورد بررسی قرار میگیرد نه فقط صرفا یک نمره ی نهایی. به این روش اصطلاحا ارزشیابی تکوینی یا مستمر میگویند.

در گذشته تنها معیار سنجش سطح علمی دانش آموزان نمره نهایی بود و هیچ راهکار دیگری برای سنجش میزان سطح موفقیت دانش اموزان وجود نداشت. به همین دلیل برای رفع این مشکل مسئله ی ارزشیابی تکوینی مطرح شد تا سطح پیشرفت دانش اموزان بر اساس فعالیت آن ها در طول سال در نظر گرفته شود . پس اگر بخواهیم تعریف دقیقی از ارزشیابی تکوینی ارائه دهیم باید گفت:

ارزشیابی تکوینی در واقع نتیجه تلاش و فعالیت دانش اموز در طول نه ماه است که تکامل بخش سنجش تراکمی به حساب می آید. 

ارزشیابی تکوینی

در این مقاله سعی داریم درباره ی اینکه معیار در ارزشیابی مستمر چیست اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. میتوان گفت مهمترین معیار در ارزشیابی مستمر میزان تلاش و فعالیت دانش آموزان میباشد.

تفاوت های ارزشیابی مستمر با ارزشیابی تراکمی

پس با توجه به این نکته میتوان در پاسخ به این سوال که معیار در ارزشیابی مستمر چیست گفت: در ارزشیابی مستمر سطح سوالات بالاتر از سطح معلومات دانش‌آموز بوده و هدف آن، پیگیری و جست‌و‌جو برای یافتن پاسخ آن‌ها میباشد. بنابراین معیار اصلی در ارزشیابی مستمر یادگیری است.

انواع روش‌های ارزشیابی مستمر

-شامل امتحانات شفاهی و امتحانات لحظه‌ای (کوییزها)

-آشنایی با انتظارات معلم و نحوه سوالات او

-بهترین روش ارزشیابی در کلاس مجازی و حضوری

-باعث تمرکز حواس و حضور مداوم دانش‌آموز در کلاس

-به‌کارگیری خلاقیت و تلاش دانش‌آموزان در انجام هر تکلیف

-ایجاد آمادگی از طریق تمرین برای امتحانات پایانی

-آگاهی از نقطه ضعف‌ها و اشکالات خود

-بیهترین راه ارزشیابی مستمر در ابتدایی و سپس مقاطع متوسطه

ارزشیابی مستمر

-آموزش ساختن وسیله

-خلق یک اثر هنری

-خلاصه‌نویسی کتاب‌های درسی و غیردرسی

مزایای ارزشیابی مستمر


مقالات مشابه

تاثیر هوشمند سازی کلاس درس در یادگیری دانش آموزان نقش آموزش مجازی و کلاس آنلاین مدارس در یادگیری عوامل موثر بر یادگیری دانش آموزان فرمول محاسبه نمره نهایی یک درس
لیست مقالات